آمار حیاتی


در آستانۀ روز بزرگداشت مقام معلم برگزار شد:

آیین نکوداشت مقام استاد بزرگ جمعیت‌شناسی ایران، روز سه‌شنبه 1398/02/11 برگزار گردید...
 

۱۳۹۸/۲/۱۱
یادداشت اطلاع‌رسان

این یادداشت به بررسی اجمالی ارزیابی‌های نابرابری می‌پردازد، مروری است بر چرایی لزوم چنین ارزیابی‌هایی برای یک نظام CRVS کارآمد و رهنمودهایی درباره گام‌های اساسی اجرای این ارزیابی‌ها ارائه می‌نماید.

۱۳۹۹/۲/۱۵

چکیده: غالباً توسط عموم مردم و همچنین برخی کارشناسان جمعیت‌شناسی فرض می‌شود که مقدار باروری سطح جانشینی به طور متوسط 2.1 تولد به ازای هر زن در طول زندگی است. هیچ چیزی از حقیقت نمی‌تواند دورتر باشد. تغییرات جهانی در باروری جانشینی قابل توجه است. محدوده تغییرات تقریباً بین 1.4 تولد زنده ( کمتر از 2.1 ) تا نزدیک 3.5 است. این دامنه تقریباً به دلیل اختلاف میزان مرگ و میر، با تأکید بر کشورهای کمتر توسعه یافته در جهان است. سیاست‌گذاران باید نسبت به میزان‌های جانشینی کشور خود حساس باشند. عدم حساسیت به این موضوع منجر به سطوح باروری کمتر از جانشینی و به دنبال آن کاهش طولانی مدت جمعیت می‌شود. برای مثال، میزان کل باروری جانشینی مقطعی برای منطقه شرق آفریقا 2.94 است. پایین آوردن باروری به 2.1 ، در شرایط مرگ و میر فعلی، منجر به آن می‌شود که میزان ولادت 29 درصد کمتر از جانشینی شود.

 

 

۱۳۹۹/۴/۲۲
توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شد

این کتابچه که با عنوان فرعی «بسته‌ی فنی پایش سریع‌ مرگ‌‌ و‌میر و واکنش به همه‌گیری» در ماه سپتامبر 2020 منتشر شد، از این پیوند قابل دریافت است.

۱۳۹۹/۷/۱۵
به نام خدا

[تعداد] مرگ‌ها در سراسر جهان بسیار فراتر از آن چیزی است که اگر همه‌گیری نبود انتظار می‌رفت

نوشتۀ: Paul Overberg، Jon Kamp و  Daniel Michaels

14 ژانویۀ 2021، نشریۀ Wall Street Journal

برگردان، توسط گروه ترجمۀ دفتر آمار جمعیتی، سازمان ثبت احوال، 5 بهمن 1399

تعداد مرگ ثبت/ضبط شده به علت همه‌گیری کووید-19 تا پنج‌شنبه (14 ژانویه 2021 – 25 دی‌ماه 1399) نزدیک به 2 میلیون نفر است. گسترۀ واقعی [اما] بسیار وخیم‌تر است.

 

 

۱۳۹۹/۱۱/۱۹