آخرین اخبار
معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال

کلیه ایرانیان مکلف‌اند تغییر نشانی خود را ظرف حداکثر ۲۰ روز در سامانه ثبت احوال ثبت کنند


خبرگزاری شبستان، «حمید پارسایی» در مراسم روز ملی سازمان ثبت احوال کشور که در وزارت کشور برگزار شد، گفت: سامانه ثبت و استعلام نشانی امروز (سوم دی ماه) رونمایی می شود.

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی در روز ملی ثبت احوال

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال افزود: طبق قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی برای کلیه اتباع ایرانی که در سال 1376 مصوب شد کلیه اشخاص حقیقی، حقوقی، وزارتخانه ها، سازمان ها، شرکت ها، موسسات دولتی و وابسته به دولت، دانشگاه ها، بانک ها، شهرداری ها، نهادهای انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و شرکت ها و موسساتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موظف اند از شماره ملی و کد پستی ده رقمی که توسط سازمان ثبت احوال و در قالب کارت شناسایی و با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی ایران برای شناسایی افراد و اشخاص و محل کار یا سکونت آنها هر سه مورد اختصاص خواهد یافت، تبعیت کرده و به کار گرفته شود.

وی ادامه داد: طبق این قانون کارت یاد شده در ماده فوق به عنوان سند شناسایی اتباع ایرانی و مشمول کلیه احکام حقوقی و کیفری مربوط است و باید همیشه همراه صاحب آن باشد. طبق تبصره دارنده کارت در صورت تغییر محل سکونت یا کار خود باید مراتب را در اولین فرصت ممکن به سازمان ثبت احوال کشور اطلاع دهد.

پارسایی به مصوبه هیئت ماده 14 آیین نامه اجرایی قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی که در سال 1394 ارایه شد، اشاره کرد و گفت: کد پستی و شرح نشانی معتبر اشخاص حقیقی، کد پستی و شرح نشانی متناظر با شماره ملی موجود در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور است.

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور به یازدهمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات که در سال 1397 برگزار شد نیز اشاره کرد و گفت: مطابق تبصره ماده 3 قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی برای کلیه اتباع ایرانی و آیین نامه اجرایی آن، سازمان ثبت احوال کشور تنها مرجع رسمی ایجاد پایگاه اطلاعاتی اشخاص حقیقی و شرح نشانی اقامت متناظر با آن برای تمامی ایرانیان است.

وی افزود: پایگاه ملی هویتی سازمان ثبت احوال کشور باید شامل کد پستی 10 رقمی معتبر بوده و کلیه اشخاص ایرانی مکلف اند هرگونه تغییر در نشانی محل اقامت خود را در درگاه برخط این سازمان به صورت رایگان ثبت کنند.

پارسایی تاکید کرد: کلیه ایرانیان موظف اند در صورت هرگونه تغییر نشانی محل زندگی، حداکثر ظرف مدت 20 روز از طریق سامانه اعلام تغییر نشانی واقع در درگاه سازمان ثبت احوال کشور تغییر نشانی خود را اعلام کنند.

وی یادآور شد: ارایه نشانی محل اقامت مغایر با پایگاه اطلاعاتی برخط سازمان ثبت احوال منجر به ایجاد اختلال در عرضه خدمات شده و تا احراز هویت مجدد و اصلاح نشانی، ارایه تمامی خدمات دولت الکترونیکی به شخص با اعلام برخط مرکز ملی تبادل اطلاعات به دستگاه های مربوط تا زمان رفع مغایرت متوقف می شود.


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۱۰/۳
کلمات کلیدی :
پایگاه اطلاعات جمعیت کشور, روز ملی ثبت احوال,