آخرین اخبار
ثبت احوال و آمار حیاتی

کشورهای بدون طلاق


اگر چه تقریبا در تمامی کشورها طلاق،  امری کاملا طبیعی ست و به صورت قانونی به تصویب رسیده است اما  در برخی از کشورها، طلاق غیر قانونی به شمار میرود.

به طور سنتی، نگاه جوامع به ازدواج، به عنوان یک تعهد همیشگی دائمی بین دو نفر بوده  است. مذاهب مختلفی  که به دنبال  قانونی کردن ازدواج هستند- و این مذاهب بر روی عرف تاثیر گذاشته­اند- طلاق را غیر قانونی می­دانند. با این حال بسیاری از کشورها، نقص­هایی را در قوانین ازدواج پیدا کرده اند که به زوجین اجازه جدایی، طلاق و ازدواج با شخص دیگر را نمیدهند. برخی از  کشورهایی که طلاق در آن امری غیر قانونی به شمار می­رود عبارت اند از مالت، فیلیپین و واتیکان.

مالت: طلاق قانونی در مالت در سال 2011 به تصویب رسید. زمان بسیار طولانی طول کشید تا طلاق در این کشور قانونی شود زیرا این کشور دارای گرایش های شدید کاتولیک است. جنبش طرافدار طلاق معتقد بودند که طلاق قانونی این اجازه را به کسانی که ازدواج های نامناسب دارند می­دهد تا فرصت دیگری برای درک زندگی بهتر داشته باشند.  با این حال زوجین در  مالت  تنها در صورتی می­توانند از هم طلاق بگیرند که به مدت  4 سال جدا از هم زندگی کنند.

فیلیپین: از سال 2011 ، فیلیپینی ها طلاق ندارند اما  می­توانند به طور رسمی از هم جدا شوند. با این حال، آنها حق ازدواج مجدد را ندارند. البته زوجین  تحت شرایط خاصی از قبیل سوء استفاده‌ی فیزیکی، اعتیاد به مواد مخدر] و یا الکل[، همجنس‌گرایی، ]خیانت یا ترک همسر [ می­توانند  ازدواج  را فسخ کنند. برای اثبات عدم توانایی روانی، متقاضی طلاق  باید برای اثبات ادعای خود  گواهی/ گزارش روانپزشکی دریافت کند که بسیاری  از زوجین  قادر به تامین آن نیستند.

زمانی، طلاق قانونی  در فیلیپین وجود داشت اما قانون مدنی در دهه 1950 آن را لغو کرد . یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که 50 درصد از فیلیپینی ها معتقدند  که دولت باید به مردم اجازه طلاق بدهد  و 33 درصد نظر مخالف دارند.  از آنجایی که طلاق در فیلیپین وجودندارد ، برخی  افراد تصمیم می­گیرند که اصلا ازدواج نکنند و به جای آن فرزندانی خارج از ازدواج داشته باشند. در برخی از موارد نیز افراد همسر خود را ترک می­کنند تا به تنهایی فرزندان خود را پرورش دهند. از آنجایی که هیچ روش قانونی برای طلاق در این کشور وجود ندارد بنابراین هیچ راه قانونی برای اجبار  همسر به پرداخت هزینه­های  پرورش فرزند وجود ندارد.

شهر واتیکان: واتیکان اجازه طلاق به شهروندان خود نمی­دهد. موضع رسمی کلیسای کاتولیک این است که ازدواج امری دائمی است. از دید آنان کسانی که  مرتکب (یا عهده دار)  بر هم زدن یک ازدواج شرعی می­شوند، آموزه های کاتولیک را نقض کرده­اند، در حالی که کسانی که از سوی همسر ترک شده اند، مقصر شناخته نمی­شوند.  

منبع:

https://legalbeagle.com/10000768-countries-divorce.html


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۷/۷/۲
کلمات کلیدی :
اخبار جمعيتي,