آخرین اخبار
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

فرزندخواندگی ۳۴ درصد افزایش یافت


وی گفت: به دلیل سهولتی که وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اعمال کرده، فرزندخواندگی نسبت به گذشته افزایش یافته است.

ایشان با بیان این که قوانین سخت برای فرزندخواندگی کاهش یافته، گفت: بر اساس قوانین جدید زنان مجرد هم می توانند کودکی را به فرزندی بپذیرند.  

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشتر اعلام کرده بود شرایط فرزندخواندگی تسهیل شده است و از این پس خانواده‌های دارای فرزند نیز می‌توانند فرزندخوانده بپذیرند.

به گفته وی در تاریخ 14تیر سال 1394 آیین نامه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست تصویب شد که این آیین نامه در واقع نحوه فرزندخواندگی و حضانت را در ایران تعیین می‌کند و باید گفت این آیین‌نامه چند تغییر مهم نسبت به قانون مصوب سال 1353 دارد.

وی اعلام کرده بود که قبل از تصویب این قانون تنها خانواده‌هایی می‌توانستند فرزندخوانده داشته باشند که فرزندی نداشتند اما اکنون با قانون جدید خانواده‌های دارای فرزند نیز که تمایل به فرزندخواندگی دارند می‌توانند برای این کار اقدام کنند.

به گفته معاون رفاه اجتماعی دختران و زنانی که ازدواج نکردند یا تنها زندگی می‌کنند نیز می توانند در صورت تمایل برای پذیرش فرزند اقدام کنند، این دو محدودیت فرزندخواندگی در قانون جدید برطرف شده است. بر اساس قانون قبل کسر مشخصی از دارایی افراد به فرزندخوانده تعلق می گرفت و با توجه به عدم پذیرش این موضوع توسط برخی خانواده‌ها مقرر شده است بر اساس قانون جدید یک خانواده بوده اند با حکم دادگاه با کسر کمتری از دارایی‌ها و در واقع با تضمین کمتری فرزندخوانده داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرایند رسیدگی به وضع فرزندخواندگی در این آیین نامه تسهیل شد، گفته بود: قبلا افراد متقاضی اول به دادگاه و سپس به بهزیستی مراجعه می کردند اما در فرایند جدید فرد مستقیم به بهزیستی مراجعه می‌کند و در آنجا فرایندهای حقوقی انجام می‌شود و در فرایند آخر افراد به دادگاه مراجعه می‌کنند.

وی اعلام کرده بود: طبق آیین نامه جدید سن فرزندخواندگی نیز تسهیل شده است به طوری که در گذشته سن افراد برای فرزندخواندگی باید کمتر از 12 سال می بود که این مورد به 16 سال افزایش پیدا کرده است. معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه با آیین نامه جدید ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز می توانند فرزندخوانده انتخاب کنند که این افراد با همکاری بهزیستی می‌توانند کودکان و نوجوانان ایرانی را به عنوان فرزندخوانده بپذیرند.

 

 

 


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۶/۲/۲۷
کلمات کلیدی :
اخبار جمعيتي,