آخرین اخبار
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در گفت و گو با قدس خبر داد

تولید و انتشار آمارهای جمعیتی یکی از ظرفیت های اصلی پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور


کمتر از 100  سال پیش یعنی سوم دی ماه 1297 نخستین شناسنامه در ایران صادر شد، پیش از آن، شناسنامه افراد تازه متولد شده نوشته های پشت جلد قرآن ها بود و افراد فوت شده سنگ نوشته های مزارشان، اما با گسترش فرهنگ و دانش بشری، توسعه شهرها و روستاها و افزایش جمعیت کشور، نیاز به سازمانی برای گردآوری آمار و ثبت وقایع حیاتی مردمان یعنی تولد، وفات و ازدواج بیشتر حس شد و همین سبب ایجاد اداره ای به نام ثبت احوال شد.

شبکه اعلام وقایع حیاتی، یاور ثبت

سیف اله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه در ثبت اطلاعات هویتی افراد نسبت به گذشته از ضریب امنیتی بالایی نزدیک 100 برخوردار هستیم، بیان می کند: در گذشته ثبت ولادت مبتنی بر اعلام مردم بود، اما در حال حاضر بیش از 99 درصد مبتنی بر اعلام رسمی بیمارستان هاست و در همه استانها از صحت داده ها به دلیل ارتباط با شبکه اعلام وقایع و بيمارستان ها مطمئن هستيم .

اطلاعاتي صد درصد محرمانه

سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور خاطر نشان مي کند. اطلاعات هويتي افراد صددرصد محرمانه بوده و اطلاعات افراد شامل ازدواج، طلاق، فوت و ولادت برابر با ماده 34 قانون ثبت احوال، فقط به مراجع ذي صلاح که در آن قانون مشخص شده است. اعلام مي شود. ابوترابي توضيح مي دهد که در گذشته ثبت فوت بيشتر مبتني بر تصميم بازماندگان به اعلام واقعه بود. اما اکنون در آرامستان  ها مامور ثبت احوال مستقر است و قبل از دفن، اوراق هويتي گرفته شده و به ثبت احوال اعلام مي شود. به محض اعلام، فوت فرد در پايگاه اطلاعات جمعيت کشور ثبت شده و يارانه قطع مي شود البته ممکن است در بعضي مناطق بويژه روستاها و نيز در مورد برخي افراد خاص، اعلام فوت انجام نشود که اين مهم خلاف مقررات بوده و تخلف محسوب مي شود وي تاکيد مي کند. اگر کسي از واقعه وفات مطلع باشد و اعلام نکند، يا در تاريخ ولادت يا وفات، حقيقت را بيان نکند يا پزشکان و ماماهايي که صادر کننده گواهي ولادت هستند. تاريخ ولادت را غير واقعي اعلام کنند، يا اقدام به دستکاري شناسنامه، اسم و تاريخ تولد کنند، جرم انجام داده و طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

شناسنامه هايي با کمترين ميزان جعل    

سخنگوي ثبت احوال کشور با بيان اينکه با صدور شناسنامه جديد و اوراق مکاتيزه سعي کرده ايم اين تخلفات را به مرحله غير ممکن برسانيم. تصريح مي کند: با وجود تمام تلاش ها، ادعاي غير ممکن بودن جعل را نداريم. زيرا احتمال اينکه از حربه هاي مختلف استفاده کرده و جعل کنند، وجود دارد اما سعي کرده ايم اوراق مطمئني دست مردم بدهيم که هم زمينه سوء استفاده کمتر شده و هم امکان جعل برايش وجود نداشته باشد.

آمارهايي از وقايع حياتي کشور در سال 1395

ابوترابي در ادامه مي گويد: يکي از ظرفيت هاي اصلي پايگاه اطلاعات جمعيت کشور، توليد و انتشار آمارهاي جمعيتي، بويژه آمار رويدادهاي حياتي است. از ابتداي سال تاکنون در کشور، يک ميليون و 159 هزار و 971 مورد ولادت و 279 هزار و 573 فوت در پايگاه اطلاعات جمعيت کشور به ثبت رسيده است. تعداد ازدواج و طلاق هاي به ثبت رسيده در اين مدت به ترتيب 535 هزار و 670 و 135 هزار و 667 رويداد بوده است.

تا پايان 1398 هر ايراني، يک کارت ملي هوشمند

سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور مي گويد سازمان ثبت احوال به عنوان مرجع هويتي کشور در نظر دارد تا طي يک طرح برنامه ريزي شده براي کل اتباع ايراني بالاي 15 سال کارت هاي ملي هوشمند را جايگزين کارت هاي ملي فعلي کند تاکنون 15 ميليون کارت براي مردم صادر شده و تا پايان سال اين تعداد به 20 ميليون کارت خواهد رسيد اوخبر مي دهد که تا پايان سال 1398 برا ي تمام مردم ايران اين کارت صادر مي شود.

کارت ملي هوشمند، کليد ورود به دولت الکترونيک

سخنگوي ثبت احوال کشور کارت هاي جديد را کليد ورود به دولت الکترونيک و حرکت به سمت جامعه اطلاعاتي مي داند و تشريح مي کند: اين کارت ها فرصتي را فراهم مي کند تا افراد به شيوه اي امن وارد فضاي ديجيتالي شوند. اين کارت ها مي تواند موجب توزيع عادلانه فرصت ها، کاهش بسياري از هزينه هاي دولت، مردم و بنگاه ها و ادامه پويايي اقتصادي شود. اين موضوع مي تواند موجب بهبود سطح کيفي زندگي مردم و بالا بردن سطح رضايت مردم از دولت شود. ابوترابي با عذرخواهي از مردم براي تاخير در صدور کارت ملي مي گويد: زمان استاندارد براي تحويل کارت هوشمند ملي يک ماه است که اميدواريم اين زمان را کاهش دهيم.

 


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۵/۱۰/۴
کلمات کلیدی :
سخنگوي سازمان ثبت احوال کشور,