آخرین اخبار
روز ملی جمعیت

پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت روز ملی جمعیت/ خانواده؛ واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی است


~~~~پیام رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مناسبت روز ملی جمعیت/ خانواده؛ واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی است
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با ارسال پیامی به مناسبت روز ملی جمعیت، بر تحکیم بنیان خانواده به عنوان واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در متن پیام دکتر «علی بهادر» به این مناسبت آمده است:
به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۳۰ اردیبهشت مصادف با روز ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسیده است. در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۳، مقام معظم رهبری با تاکید بر برنامه ریزی های جامع برای رشد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور متناسب با سیاست های افزایش جمعیت، سیاست ‌های کلی جمعیت را ابلاغ کردند.
جامعه اسلامی، بدون داشتن از نهاد خانواده سالم، سرزنده و با نشاط، امکان پیشرفت را نخواهد داشت.
خانواده، واحد بنیادی و سنگ بنای جامعه اسلامی است و می بایست بر تحکیم بنیان خانواده با تاکید بر آموزش های هنگام ازدواج به منظور افزایش دانش و مهارت زوج های در آستانه ازدواج در برقراری روابط عاطفی، اجتماعی و زناشویی اشاره کرد.
ارایه خدمات باروری سالم با دو رویکرد افزایش نرخ باروری کلی و حفظ و ارتقای سلامت مادران و کودکان به صورت همراه و همزمان، مورد تاکید تمامی عوامل دست اندرکار باشد.
باید به کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول، کاهش تک فرزندی و کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان به صورت جدی توجه کرد، چرا که کاهش فرزندآوری در طول زمان موجب کاهش نسل جوان به عنوان نیروی پویای جامعه شده و این امر باعث پیر شدن جمعیت می گردد، لذا فضای جوانی و شادابی جامعه کمتر و چرخه تولید و اقتصاد کشور دچار رکود می شود.
نگاه همه دست اندرکاران را با توجه به سلامت آحاد جامعه، ارتقای آگاهی سلامت آنان، توجه به آموزش سلامت در سنین جوانی، کم کردن مصرف نمک، چربی و انرژی و جلوگیری از چاقی جلب می کنم.
لازم است اهمیت بخشیدن به پیشگیری با توجه به هزینه کمتر نسبت به درمان، از اولویت همه دست اندرکاران سلامت و مسوولان کشوری و استانی باشد.
ارتقای آگاهی، نگرش و عملکرد جامعه در زمینه عوامل مستعد کننده ناباروری و شناسایی زوج های مشکوک به ناباروری و ارجاع این افراد به سطوح تخصصی درمان ناباروری را ضروری می دانم و بر برنامه ریزی جدی برای ثمربخشی عوامل پیشگیری کننده تاکید دارم.
 
دکتر علی بهادر
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۸/۳/۷
کلمات کلیدی :
سیاستهای ابلاغی,