آخرین اخبار
ثبت احوال و آمار حیاتی

مدیر کل ثبت احوال استان یزد : سیاست های کلی جمعیت ، مظلوم‌ترین و مغفول‌ترین سیاست‌های کشور


~~
مدیر کل ثبت احوال استان یزد : سیاست های کلی جمعیت ، مظلوم‌ترین و مغفول‌ترین سیاست‌های کشور

✉ 
 
 
 

 

محمدعلی مکرمی با اشاره به سیاستگذاری های کشور در مبحث جمعیت در دهه های مختلف و بازنگری های متعدد در این برنامه ها ، سیاست های کلی جمعیت را علیرغم ابلاغ و تاکید مقام معظم رهبری ، مظلوم ترین و مغفول ترین سیاست های کشور دانست .

وی که در همایش یک روزه جمعیت که سی اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی جمعیت در دانشگاه یزد برگزار شد سخن می گفت ترویج و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی - ایرانی، ارتقاء امید به زندگی، تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، فرهنگ سازی برای تکریم سالمندان، توانمندسازی جمعیت در سن کار، باز توزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت، حفظ و جذب جمعیت در روستاها و مناطق مرزی و کم تراکم و ایجاد مراکز جدید جمعیتی، مدیریت مهاجرت به داخل و خارج، تشویق ایرانیان خارج از کشور برای حضور و سرمایه گذاری، ارتقاء وفاق و همگرایی اجتماعی و رصد مستمر سیاست‌های جمعیتی را از مهمترین مفاد سیاستهای کلی جمعیت برشمرد .

دبیر شورای راهبردی جمعیت استان افزود : در شرایط کنونی، پنج سال از ابلاغ قانونی سیاست‎های کلی جمعیت و مطالبه اصلاح سیاست تحدید نسل و تاکید بر ضرورت عزم ملی همه نهادهای نظام ‌اسلامی مبنی ‌بر ارتقای الگوی فرزندآوری و تکثیر نسل می‌گذرد، ولی در نهایت تاسف بر اساس اعلام کارشناسان جمعیت‌شناس و جمعیت‎پژوه ملی و بین‌المللی، بحران تحولات جمعیتی و سونامی سالمندی ایران در حال شکل‌گیری است.

مدیر کل ثبت احوال استان با اشاره به سیر نزولی نرخ باروری در کشور گفت : میانگین نرخ باروری کشور در سال 1365 حدود 6/5 فرزند به ازای هر زن بود که در حال حاضر این عدد با حدود 1/8 فرزند به ازای هر زن پایین‌ترین نرخ باروری جهان اسلام است .

مکرمی اضافه کرد : نرخ رشد جمعیت ایران از 3/9 درصد در سال 1365 به 1/24 درصد در سال 1395 سقوط کرده است که با توجه به روند تحولات کنونی جمعیت ، تداوم سیر کاهش نرخ رشد جمعیت بدیهی و قطعی است.

وی اشاره به اهمیت ایدئولوژیک و استراتژیک مقوله راهبردی تحولات جمعیت در آینده نظام تمدن ساز جمهوری اسلامی ایران اظهار امیدواری کرد : همه نهادهای نظام اسلامی در مسیر تحقق اهداف کلان سیاست‎های مغفول جمعیت با جدیت و بسیج همه امکانات خود و با قید دقت و سرعت به رسالت ملی و قانونی خود در دو ساحت اجرا و نظارت عمل نمایند .

گفتنی است پس از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری در سی ام اردیبهشت 1393 ، به پیشنهاد سازمان ثبت احوال کشور و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، این روز به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.
 

 


 

 

 
 

 

 
 

 


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۸/۲/۳۱
کلمات کلیدی :
سیاستهای ابلاغی,