آخرین اخبار
ثبت احوال و آمار حیاتی

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: توجه به حوزه جمعیتی یکی از مهمترین سیاست های کشور است


~~توجه به حوزه جمعیتی یکی از مهمترین سیاست های کشور است
توجه به حوزه جمعیتی یکی از مهمترین سیاست های کشور است


معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از مهمترین سیاست های کشور که در آینده موجب پیشرفت و یا پسرفت جامعه خواهد شد توجه به سیاست جمعیتی است.
علی زینی وند روز دوشنبه در شورای راهبردی جمعیت سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ایجاد کارگروه هایی برای رفع خلاء های سیاست جمعیتی با ایجاد و تدوین برنامه ای جامع، توجه به آموزش و حرفه آموزی، توجه به رشد شاخص های توسعه ای و استفاده از ظرفیت ها و نیروی جوان استان از موارد مهم در حوزه جمعیتی است.
وی بیان کرد: سیاست جمعیتی دارای ابعاد مختلفی است که یکی از آنها رشد جمعیت است.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: توجه به پیری و کیفیت جمعیت، باز توضیح جغرافیایی، کاهش فشار جمعیت در مناطق پر جمعیت و هویت جمعیتی از دیگر حوزه های سیاست جمعیتی به شمار می آید.
وی هویت ایرانی، اسلامی و انقلابی را از جمله مهمترین مولفه های هویت جمعیتی عنوان کرد و ادامه داد: شناخت و تبیین این هویت ها برای جوانان بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.
زینی وند با بیان اینکه رشد و یا کاهش جمعیت رابطه ای مستقیم با شهرنشینی، رفاه و سطح سواد دارد تصریح کرد: سیستان و بلوچستان شاهد رشد کاهش جمعیتی خواهد بود و در دهه های آینده رشد جمعیتی طبیعی خواهیم داشت.
وی در حوزه جمعیت گفت: در افزایش و یا کاهش جمعیت نمی توان تاثیری گذاشت و نباید از نرخ بالای موالید در سیستان و بلوچستان خوشحال بود.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: افرادی که تابعیت ایرانی آنان محرز و مشخص است باید با سرعت کار صدور شناسنامه شان انجام و با افرادی که هیچ گونه هویت ایرانی ندارند و خواهان دریافت شناسنامه هستند براساس قانون برخورد شود.
مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست گفت: ۳۰ اردیبهشت به مناسبت ابلاغ سیاست های کلی جمعیت به عنوان روز ملی جمعیت در تقویم جمهوری اسلامی ایران نامگذاری شده است.
رضا راحت دهمرده بیان کرد: تولید و انتشار آمار انسانی و جمعیتی از جمله اهداف مهم اداره ثبت احوال برای تصمیم گیری مناسب در حوزه های مختلف است.
وی ادامه داد: جمعیت استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری سال ۹۵، ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار نفر است که سهم ۳,۵ درصدی از کل جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ۴۸,۵ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان در حوزه شهری و ۵۱.۵ درصد در حوزه روستایی زندگی می کنند که از این حیث بالاترین درصد جمعیت روستایی کشور در این استان وجود دارد.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان رتبه هفتم رشد سالانه جمعیت کشور را به خود اختصاص داده و شهرهای سراوان با ۳,۸ درصد بالاترین رشد جمعیت و سیستان با ۲ درصد کمترین رشد جمعیتی را به خود اختصاص داده است.
دهمرده در حوزه تراکم نسبی جمعیت گفت: میانگین تراکم جمعیت کشور ۴۹ نفر در هر کیلومتر مربع است که در این میان استان سیستان و بلوچستان با ۱۵ نفر در هر کیلومتر مربع در رتبه ۲۸ کشور قرار دارد.
مدیر کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: ۹۸۶ نفر فوتی ناشی از حوادث ترافیکی سال گذشته در سیستان و بلوچستان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ ، ۲۰,۵ درصد رشد داشته است.
دکتر رضا عبدی ادامه داد: سیستان و بلوچستان در رتبه پنجم حوادث ترافیکی و بعد از استانهای تهران، فارس، خراسان رضوی و اصفهان قرار دارد.
وی بیشترین آمار حوادث را مربوط به حوزه شهرستان ایرانشهر دانست و افزود: ۳۱۴ فوتی در شهرستان ایرانشهر، ۲۰۴ نفر زاهدان، ۱۳۶ نفر سراوان، ۱۲۶ نفر خاش، ۱۲۵ نفر زابل، ۱۱۱ نفر چابهار و ۶۰ نفر شهرستان نیکشهر بوده است که ۸۷۶ نفر این افراد مرد و بقیه زن بودند.
معاون حمل و نقل جاده ای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان نیز گفت: ۷۴ دستگاه تردد شمار در سراسر استان نصب شده است که در سال گذشته ۴۶ میلیون ترددد ثبت شده که در مقایسه با سال پیش از آن (۹۶) ۱۴ درصد رشد داشته است.
تیمور باقری در حوزه ثبت تخلفات ادامه داد: ۱۸ سامانه در این رابطه وجود دارد که سرعت لحظه ای خودرو ها را ثبت می کند و ۵۲ سامانه در آینده نصب خواهد شد.
وی محورهای بمپور به ایرانشهر، ایرانشهر به بمپور و هیرمند به زابل را پرترددترین محورهای سیستان و بلوچستان ذکر کرد.
معاون حمل و نقل جاده ای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سال گذشته سه هزار و ۷۷۲ فقره تصادف در راههای ارتباطی استان به وقوع پیوسته که محورهای ایرانشهر - چابهار با ۴۸۷ فقره، نیکشهر - ایرانشهر ۲۳۷ فقره و زاهدان - خاش با ۲۰۹ فقره رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند.

 


گروه کاربری:          نسخه چاپی
تاریخ ثبت : ۱۳۹۸/۲/۳۱
کلمات کلیدی :
سیاستهای ابلاغی,